Aktualności

12 pandemicznych miesięcy webinarów

Z pewnością nie będzie przesadą stwierdzenie, że w marcu 2020 roku życie każdego z nas wywróciło się do góry nogami. Kto z nas świętując sylwestra i podejmując postanowienia na ten wspaniale zapowiadający się okrągły 2020 rok mógł spodziewać się takiego obrotu wydarzeń? Dla większości z nas globalna pandemia była niczym innym niż wyjętym z filmów katastroficznych abstrakcyjnym konceptem. Groźny, nieznany wirus, przeciążenie systemu opieki zdrowotnej, zamrożenie gospodarki i zamknięcie całego społeczeństwa w domach? Brzmi jak scenariusz horroru. A jednak – to wszystko, nawet i więcej, działo się na naszych oczach, i w przeważającej większości dzieje się do dziś.

Minął rok. I choć wirus jest wciąż z nami, nauczyliśmy się z nim żyć, choć łatwo nie było. Każdy z nas pamięta początki, kiedy w marcu informacje o pierwszych zakażeniach powodowały powszechną panikę (a przecież ich ilość można było jeszcze wtedy liczyć na palcach jednej ręki!). Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto w tamtym okresie impulsywnie nie kupił makaronu, papieru toaletowego lub konserw w zdecydowanie większej ilości niż potrzebował, na wypadek kwarantanny lub ogłoszenia całkowitego lockdownu. Przerażenie i dezinformacja nie sprzyjały racjonalnemu działaniu – i nie sprowadzało się to tylko do robienia zakupów. Zawirowania były w każdej dziedzinie życia: nośmy maseczki, nie nośmy maseczek; wirus grasuje w lasach, wirus nie grasuje w lasach; zamykajmy rehabilitację, otwierajmy rehabilitację. Można wyliczać bez końca.

No właśnie – rehabilitacja. Kiedy zamrożono przeważającą większość gospodarki, niestety oberwało się również fizjoterapeutom. Działalność fizjoterapeutyczna mogła być prowadzona tylko w wyjątkowych przypadkach, co spowodowało, że blisko 75% fizjoterapeutów w Polsce zostało zmuszonych do całkowitego zaprzestania podejmowania swojej aktywności zawodowej w związku z sytuacją epidemii COVID-19. Przez ponad miesiąc fizjoterapia znajdowała się w zawieszeniu – dopiero 4 maja zniesiono te ograniczenia. Już wtedy, oprócz dotychczasowych pacjentów, których stan się pogorszył przez brak dostępu do rehabilitacji, pod naszą opieką znaleźli się również pacjenci covidowi oraz ci, którzy co prawda Covid zażegnali, ale których czekała jeszcze długa droga do odzyskania sprawności.

Wybuch pandemii przyniósł więc fizjoterapeutom szereg nowych wyzwań, a wraz z nimi, jeszcze większą niż zwykle, konieczność nabywania nowej wiedzy i umiejętności.

Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska już w kwietniu ubiegłego roku wystartowało z pierwszymi bezpłatnymi webinariami dla fizjoterapeutów. Prowadzenie szkoleń w formie zdalnej było – i wciąż jest – jedynym rozwiązaniem w obliczu utrzymywanych zakazów prowadzenia szkoleń i spotkań w formie stacjonarnej. Webinary cieszą się w dzisiejszych czasach niezwykłą popularnością, przede wszystkim dlatego, że pozwalają na zdobycie wiedzy w bezpieczny, komfortowy sposób. Postęp elektronizacji społeczeństwa zdecydowanie pomógł w upowszechnieniu tego środka kształcenia i docenieniu jego walorów. W webinariach można uczestniczyć praktycznie z każdego miejsca, pod warunkiem posiadania urządzenia podłączonego do sieci. Cieszymy się, że poprzez webinary stowarzyszenie pomimo przeszkód i trudności związanych z pandemią – nadal z sukcesami realizuje swoje cele statutowe związane z nauką poprzez poszerzanie wiedzy fizjoterapeutów z różnych dziedzin fizjoterapii.

Przez ostatnie 12 miesięcy wyemitowaliśmy ponad 60 bezpłatnych webinarów, w których uczestniczyło blisko 6 tysięcy członków i sympatyków naszego stowarzyszenia. Były to webinary o różnorodnej tematyce, głównie jednak nawiązującej do specjalizacji kierunkowych jakimi na co dzień posługują się w swojej praktyce fizjoterapeuci. Mieliśmy zatem szkolenia o tematyce ortopedycznej, pediatrycznej, neurologicznej, sportowej, geriatrycznej, stomatognatycznej, pulmonologicznej oraz wielu innych. Gościliśmy cenionych ekspertów o różnych specjalizacjach, którzy dzielili się z Wami swoją wiedzą. Wielokrotnie spotkania te cieszyły się taką popularnością, że musieliśmy zwiększyć liczbę możliwych uczestników, czy organizować kolejne webinary lub transmitować powtórki z ulubionymi tematami i prelegentami.

Chcielibyśmy Wam bardzo podziękować za miniony rok – mimo że tak trudny dla nas wszystkich – za Wasz entuzjazm, chęć współpracy i wolę walki. Z naszej strony obiecujemy, że następne 12 miesięcy będzie obfitować w kolejne przedsięwzięcia, na czele z kolejnymi webinariami (których będzie jeszcze więcej! pobijmy rekordy!) oraz, jeśli stan epidemiczny pozwoli, spotkaniami na żywo. Może jeszcze w tym roku bez integrujących przerw kawowych, ale od czegoś trzeba zacząć!

Piszcie do nas, jeśli jest jakiś temat, który chcecie abyśmy koniecznie na webinarze poruszyli.

Opłać składkę członkowską aby uzyskać dostęp do retransmisji ponad 20 webinarów w okresie wakacyjnym!*

Możesz skorzystać z formularza szybkich płatności on-line (PayU), a wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie fizjoterapeuci.org/oplac-skladke

Składka za rok 2021 wynosi tylko 50 zł.

*aby uzyskać dostęp do webinarów napisz do nas na adres biuro@fizjoterapeutci.org

Poprzedni artykułNastępny artykuł
X