Aktualności

Fizjoterapia jest lekiem w czasie pandemii

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 roku, zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów, w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.z 2020r. poz 1871), do odwołania wprowadzono ograniczenie wykonywania działalności leczniczej w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego, udzielania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej. Polacy nie będą mogli ponownie uczestniczyć w turnusach rehabilitacyjnych i leczniczo-profilaktycznych. Ponadto zamknięte zostały kluby fitness i pływalnie.

Wszystkie powyższe obostrzenia oznaczają dla milionów Polaków ograniczenie aktywności fizycznej. A to właśnie bezruch jest cichym zabójcą, jest jednym z czynników warunkujących rozwój chorób cywilizacyjnych. Ruch jest „lekiem” dla osób z rozpoznaniem cukrzycy, osteoporozy, chorób sercowo  – naczyniowych, otyłości, wad postawy, zaburzeniami psychosomatycznymi, zmianami zwyrodnieniowymi i dolegliwościami bólowymi.  Jest podstawą leczenia osób z chorobami neurologicznymi i niemowląt z zaburzeniami rozwoju ruchowego. Liczne badania naukowe przeprowadzone w ostatnich miesiącach w różnych krajach wykazują znaczący spadek aktywności fizycznej w okresie epidemii SARS-CoV-2 w wielu populacjach. Autorzy badań wskazują na negatywny wpływ ograniczonej aktywności ruchowej oraz izolacji społecznej na funkcje psychofizyczne badanych osób.

Badania zrealizowane w Polsce bezpośrednio po zakończeniu lockdown przy współpracy z kilkoma organizacjami pacjentów, w których wzięło udział ponad 300 rodzin wykazały, że ograniczenie fizjoterapii w Polsce doprowadziło do pogorszenia stanu funkcjonalnego kilkudziesięciu procent niepełnosprawnych dzieci, oraz spowodowało wzrost lęku i dolegliwości bólowych u większości rodziców. Opiekunowie ocenili pozytywnie fizjoterapię w bezpośrednim kontakcie z fizjoterapeutami doceniając ich dobre przygotowanie merytoryczne, możliwość przeprowadzenia dokładnego badania dziecka oraz nauczenia ćwiczeń wykonywanych przez rodziców w domu. Telefizjoterapia została uznana przez większość rodziców za cenny dodatek do leczenia w bezpośrednim kontakcie z fizjoterapeutą.

Decyzja zawarta w rozporządzeniu z dnia 23 października 2020 roku oznacza ograniczenie wykonywania czynności zawodowych przez kilka tysięcy fizjoterapeutów. Rozporządzenie na szczęście nie wprowadza zmian w zakresie leczenia ambulatoryjnego, rehabilitacji stacjonarnej i domowej, oddziałów dziennych i prywatnych praktyk. Do dziś mamy w pamięci sytuację z okresu marzec – maj 2020 roku, w którym kilkadziesiąt tysięcy fizjoterapeutów w Polsce zostało pozbawionych pracy i kontaktu z Pacjentami. Kilkadziesiąt tysięcy osób z wykształceniem medycznym nie mogło wspierać chorych ludzi, bo braki organizacyjne w systemie opieki zdrowotnej oraz sprzeczne komunikaty nie pozwoliły na kontakt z większością Pacjentów.  W dobie narastającego kryzysu zdrowotnego i ekonomicznego Polski nie stać na wprowadzenie ponownej izolacji Pacjentów od fizjoterapeutów, którzy są w stanie wspomóc, w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, miliony Polaków.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X