Ustawa o zawodzie

Projekty Ustaw – aktualna sytuacja!

Szanowna Koleżanko, Szanowny Kolego,

W ostatnim czasie bardzo dużo się dzieje w związku z Projektami Ustaw o zawodzie Fizjoterapii. Chcielibyśmy, jako zarząd SFP, chronologicznie przedstawić Wam najważniejsze punkty, aby pomóc w zrozumieniu pewnych zawiłych sytuacji .

 

  • Lipiec 2014 – Posłowie PSL wspólnie z zarządem PTFskładają do Sejmu RP Projekt Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty bez jakichkolwiek konsultacji środowiskowych. Projekt ten zawiera mnóstwo błędów prawnych, dyskryminuje 99% polskich Fizjoterapeutów.
  • Lipiec 2014 – spotkanie zarządu SFP z twórcami projektu w celu omówienia problemów i zagrożeń jakie niesie ze sobą ten projekt – brak porozumienia. 
  • Listopad 2014 – decyzja zarządu SFP o wdrożeniu obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej zmierzającej do wznowienia prac nad Projektem ustawy, który będzie w zgodzie z wytycznymi Światowej Konfederacji Fizjoterapii (WCPT) oraz będzie odpowiadał na oczekiwania większości środowiska.
  • 15 marca 2015 – złożenie pierwszych 1000 podpisów do laski marszałkowskiej Sejmu RP. 
  • 31 marca 2015 – Marszałek Sejmu oficjalnie przyjmuje nasze zawiadomienie o powołaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej do spraw Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty. 
  • 30 czerwca 2015 – złożenie 131.000 podpisów poparcia zebranych przez polskich Fizjoterapeutów i Pacjentów. 
  • 7 lipca 2015 – Zawiadomienie od Marszałka Sejmu, że Obywatelski Projekt Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty zostanie skierowany do pierwszego czytania w Sejmie (musi się to wydarzyć, najpóźniej do 30 września 2015).

Inicjatywa obywatelska bardzo zmobilizowała Ministerstwo Zdrowia do przyspieszenia prac nad znajdującym się w Sejmowej Komisji Zdrowia poselskim projektem (PSL – PTF), wprowadzając do niego poprawki zawarte aż na 90 stronach. Projekt ten jest obecnie procedowany w specjalnie powołanej do tego celu Nadzwyczajnej Specjalnej Sejmowej Podkomisji gdzie doczekał się prac i konsultacji w gronie ekspertów i przedstawicieli różnych środowisk. Rolę wiodącą przejęło Polskie Towarzystwo Rehabilitacji (P.T.Reh). Skupia ono w większości lekarzy Rehabilitacji, którzy podczas spotkań podkomisji  oraz w pismach jakie wystosowują do różnego rodzaju instytucji pokazali swoje prawdziwe oblicze. Okazuje się, że są oni przeciwni naszej suwerenności i niezależności zawodowej oraz propagują prehistoryczny model rehabilitacji, gdzie lekarz rehabilitacji (w większości krajów UE, USA, Kanadzie, Australii takiej specjalizacji lekarskiej od wielu lat już nie ma lub jest ograniczona do minimum) jest jedyną osobą, która decyduje o sposobie postępowania z pacjentem i wyklucza możliwość samodzielnego decydowania o badaniu funkcjonalnym, strategii postępowania oraz dokumentacji pacjenta prowadzonego przez Fizjoterapeutę. W składanych przez nich pismach padają stwierdzenia typu: „samodzielność Fizjoterapeutów może zagrażać życiu i zdrowiu pacjentów”  czytaj stanowisko Naczelnej Izby Lekarskiej>>  

Zarząd Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska został zaproszony do grona ekspertów, którzy debatują nad projektem PSL – PTF. W związku z bardzo dużymi zagrożeniami dla środowiska Fizjoterapeutów wynikającymi z tego projektu, zaproszenie przyjęliśmy i przedstawiciele zarządu regularnie w tych spotkaniach uczestniczą. Nie oznacza to, że projekt poparty 131.000 podopisów, za które jeszcze raz dziękujemy trafi do lamusa. Nie, to właśnie ta inicjatywa zmobilizowała MZ do pracy i wprowadzenia poprawek do projektu PSL – PTF, który już w sejmie był, niezależnie od naszej woli.

Trzymamy rękę na pulsie i walczymy do końca o dobro Pacjentów i naszą niezależność i suwerenność. Będziemy Was regularnie informować o postępach i w razie konieczności prosić o pomoc.

Z fizjoterapeutycznymi pozdrowieniami! 

Zarząd Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska 

 

Zachęcamy do obejrzenia zapisów wideo posiedzeń podkomisji sejmowej:

Posiedzenie z dnia 7 lipca

Posiedzenie z dnia 14 lipca

Posiedzenie z dnia 15 lipca 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X