Konferencje i spotkania

Poprawa leczenia spastyczności w rękach pacjentów

Do 30 kwietnia 2015 roku wszyscy pacjenci zmagający się ze spastycznością mogą wziąć udział w międzynarodowej ankiecie „Patients living with Spasticity”, która bada jakość życia ze spastycznością. Polskie wyniki pozwolą na wskazanie rozwiązań w procesie leczenia i rehabilitacji, które mogą wspomóc pacjentów.

Coraz więcej Polaków – zarówno w młodym jak i starszym wieku – doznaje udaru mózgu. Jedną z konsekwencji udaru jest spastyczność, czyli nadmierne napięcie mięśni kończyny dolnej lub górnej. Spastyczna ręka traci swoją sprawność, a najprostsze, codzienne czynności stają się wyzwaniem. Poprawa sprawności ruchowej jest procesem długotrwałym, ale osiągalnym, pod warunkiem, że osoba dotknięta spastycznością posiada odpowiednią wiedzę oraz opiekę.

O trudnej sytuacji pacjentów ze spastycznością opowiada Pani Agnieszka: Nagle z osoby aktywnej i samodzielnej stałam się osobą kompletnie zależną od innych, wymagającą ciągłej rehabilitacji pod nadzorem specjalistów. Jednak dzięki ćwiczeniom i leczeniu udało mi się wypracować postępy w poruszaniu ręką.

By poznać problemy i potrzeby pacjentów organizacja The World Federation of NeuroRehabilitation (WFNR) przygotowała badanie „Patients living with Spasticity”, w której udział mogą wziąć także polscy pacjenci.

Na podstawie zebranych informacji zostanie przygotowany międzynarodowy raport dotyczący życia ze spastycznością, który wskaże rozwiązania, które mają szansę usprawnić diagnostykę oraz proces leczenia i rehabilitacji.

„Bardzo się cieszymy, że Polska bierze udział w międzynarodowym badaniu dotyczącym jakości życia ze spastycznością. Chcemy lepiej poznać potrzeby naszych pacjentów, dlatego tak ważne jest dla nas, aby w badaniu wzięło udział jak najwięcej osób z Polski” – mówi Adam Siger, wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu.

Aby wziąć w udział należy wypełnić krótką ankietę, która jest dostępna na  stronie FUNDACJI   do 30 kwietnia 2015 roku. 

 

Kampania „Otwórz dłoń po udarze”

Kampania „Otwórz dłoń po udarze” kierowana jest do wszystkich osób, które w wyniku udaru zmagają się ze spastycznością poudarową kończyny górnej. W ramach kampanii został wydany specjalny poradnik dla pacjentów, w którym znajdują się praktyczne wskazówki i ćwiczenia pomagające w powrocie do sprawności. Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie www.fum.info.pl

Ankieta

Ankieta2

Partnerzy kampanii:

Fundacja Udaru Mózgu to organizacja zwracająca uwagę na problemy związane z udarem mózgu oraz konsolidująca działalność środowisk i grup społecznych, które są zainteresowane poprawą sytuacji osób po udarze w Polsce. www.fum.info.pl

Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska to największa organizacja zrzeszająca Fizjoterapeutów. Powstała, aby budować wiedzę na temat współczesnej fizjoterapii. www.fizjoterapeuci.org

Sekcja Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Kampania „Otwórz dłoń po udarze” realizowana jest przy wsparciu grantu edukacyjnego firmy Ipsen Polska.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X