Aktualności

Ulubione pozycje w bibliotece terapeuty

Korzystając z promocji PZWL, która dedykowana jest fizjoterapeutom, zdecydowałam się przejrzeć kilka pozycji, o których myślałam już od pewnego czasu. Jako osoba wykonująca zawód czynnie, szukałam przede wszystkim lektur łatwych w odbiorze i ułatwiających moją codzienną pracę.

“Atlas anatomii palpacyjnej” to narzędzie praktyczne dla fizjoterapeutów na każdym etapie swojej zawodowej ścieżki – od studentów pierwszych lat studiów, aż do praktyków z wieloletnim doświadczeniem. Na to uaktualnione i rozszerzone wydanie czekało na pewno wiele osób, uczących się trudnej sztuki palpacji z wcześniejszych wydań. 

Książka stanowi definicję dobrego atlasu. To w zasadzie mapa ciała pacjenta, która w prosty sposób prowadzi nas do celu. Podzielona jest ona ze względu na badane obszary ciała, które omówione zostały w trzech następujących kategoriach: osteologia, miologia oraz nerwy i naczynia krwionośne. 

Poszczególne rozdziały rozpoczynają się od ilustracji obrazujących anatomię omawianych części ciała. Autor pominął nazwy łacińskie, co dla niektórych stanowi zaletę – na pewno wpływa na praktyczne wykorzystanie schematów preparatów anatomicznych w pracy z pacjentem.

Następnie otrzymujemy zbiór fotografii z opisem sposobu badania i – co w moim odczuciu stanowi największą wartość – wskazówkami klinicznymi! Fotografie wywołane są w odcieniach szarości, obejmują dokładnie badane obszary, skupiając oko na tym, co najważniejsze. 

Uważam, że “Atlas anatomii palpacyjnej” Serge’a Tyxy to książka, która powinna znaleźć się w gabinecie każdego fizjoterapeuty. Jest wykonana estetycznie, przejrzyście i w najlepszy z klinicznego punktu widzenia sposób – dostosowany do praktycznego wykorzystania. Doskonale nadaje się nie tylko do nauki do egzaminu – to lektura, do której warto wracać nawet wiele lat po jego zaliczeniu.

Książkę można kupić m.in. tutaj: https://bit.ly/32V5Jy2

“Fizjoterapia w dysfunkcjach stopy i stawu skokowo-goleniowego” to obowiązkowa pozycja dla osób pracujących z zaburzeniami dystalnych części kończyny dolnej. Dotyczy ona nie tylko jednych z najczęściej występujących w ortopedii urazów stopy i stawu skokowo-goleniowego, ale także dysfunkcji następujących w przebiegu innych chorób układowych. Wydaje się więc, że każdy praktyk fizjoterapeuta będzie mógł wykorzystać ją w swojej codziennej pracy z pacjentami. 

Książka stanowi pigułkę wiedzy w zakresie postępowania z tytułowymi problemami. To całościowa instrukcja pracy z pacjentami, przeprowadzająca krok po kroku od procesu stawiania diagnozy (wraz ze szczegółowym omówieniem przykładowych badań obrazowych), przez wskazaną dla konkretnych przypadków fizjoterapię, aż do leczenia chirurgicznego wraz z zalecanym postępowaniem pooperacyjnym. 

Myślę, że główną zaletą tej książki jest zebranie w jednym miejscu tak wielu narzędzi diagnostycznych dla stóp i stawu skokowo-goleniowego. Zawiera ona:

  • gotowe do wykorzystania testy funkcjonalne z interpretacją wyników; 
  • opisy skal i kwestionariuszy wraz ze wskazówką, jak uzyskać do nich dostęp;
  • analizę badań obrazowych z przykładową dokumentacją fotograficzną.

Część dotycząca interwencji fizjoterapeutycznych jest nastawiona na jej praktyczne zastosowanie. Poza ogólnymi zasadami, znajdziemy w niej podział na schorzenia wraz z konkretnymi przykładami ćwiczeń oraz techniką oklejania. Wytłumaczone są one w sposób tak przejrzysty, że skorzystać może z nich osoba mało doświadczona, a nawet i student.

Procedury chirurgiczne są tu omówione szczegółowo, ale bez przesadnego rozwijania wątków, które nie dotyczą pracy fizjoterapeuty. To zgromadzenie wszystkich najważniejszych elementów planowanego leczenia chirurgicznego: wskazań i kwalifikacji, a także porównanie w poszczególnych przypadkach zdjęć RTG i obrazu klinicznego przed i po zabiegu oraz podstawowych zaleceń pooperacyjnych.

Osobiście uważam, że przykłady rehabilitacji po konkretnych zabiegach mogłyby być tu nieco bardziej rozwinięte, jednak dla bardziej doświadczonych w opiece pooperacyjnej, nie powinno stanowić to problemu.  

Zdecydowanie polecam ją praktykom, lubiącym mieć pod ręką proste narzędzie, które ułatwi i usprawni im pracę z pacjentem.

Książkę można kupić m.in. tutaj: https://bit.ly/3nuEe7L

“Pilates w rehabilitacji” Samanthy Wood to szczegółowy przewodnik po wybranych ćwiczeniach pilates. Dedykowany jest nie tylko fizjoterapeutom i lekarzom, ale także trenerom sportowym czy instruktorom tej metody. Obie grupy – i medycy i sportowcy – mogą czerpać korzyści z lektury dostosowanej i poruszającej kwestie istotne dla każdego z jej przedstawicieli.

Zacznijmy od tego, kim jest autorka książki. Samantha Wood to nie tylko fizjoterapeutka, ale również certyfikowana instruktorka pilates i była trenerka akademicka, współpracująca ze sportowcami niemal wszystkich dyscyplin. Swoje doświadczenie i wiedzę wykorzystuje w swojej codziennej pracy klinicznej z pacjentami. To właśnie od tej strony, wykorzystania metody pilates w rehabilitacji osób z dolegliwościami, omówię perspektywy pracy z tą książką.

Co istotne – lektura przytacza konkretne badania naukowe, potwierdzające skuteczność pilates w rehabilitacji różnych dolegliwości i stanów pourazowych oraz wyjaśnia, w jaki sposób skutecznie i bezpiecznie wprowadzić ją do swojej praktyki fizjoterapeutycznej, sięgając do podstaw anatomii.

Osoby, które pierwszy raz spotkają się z tą metodą, otrzymają pigułkę wiedzy dotyczącej jej podstawowych zasad, założeń, metodologii i wykorzystywanego sprzętu. Dział ten sięga nawet po cytaty jej twórcy – Josepha Pilatesa – jednak bez zbędnego zagłębiania się w filozofię, która wydaje się niepotrzebna w kontekście pracy z pacjentem. Na pewno jednak znajdą się tacy, których lektura zainspiruje do dalszych poszukiwań w tym temacie. 

Dział z ćwiczeniami jest bardzo obszerny i skategoryzowany w zależności od wykorzystywanego podczas ćwiczeń sprzętu. Choć mata jest tu artykułem najłatwiej dostępnym, autorka przestrzega, że wykonywane na niej ćwiczenia, nie zawsze należą do najprostszych z punktu widzenia pacjenta. Aby najpełniej skorzystać z tego przewodnika, warto być już wyposażonym w urządzenia dedykowane tej metodzie (np. reformer pilates, cadillac).

Ćwiczenia omówione są w następujący sposób: wymienione są główne mięśnie zaangażowane w ćwiczenie, jego cele, wskazania, przeciwskazania oraz instrukcja opatrzona fotografiami. Dodatkowo, niektóre ćwiczenia wzbogacone są o objaśnienia innych ich wariantów i wskazówki dotyczące techniki wykonania. Opisy są bardzo proste i intuicyjne, w związku z czym nawet osoba zupełnie początkująca w pilatesie, łatwo się w nich odnajdzie. 

Z punktu widzenia praktykującego fizjoterapeuty, najcenniejszy jest spis ćwiczeń posegregowanych według poszczególnych dolegliwości, schorzeń i stanów pourazowych. Za jego pomocą, po wyszukaniu choroby, z którą zgłosił się do nas pacjent, otrzymujemy gotową bazę zalecanych ćwiczeń.

Książka jest ciekawą pozycją dla fizjoterapeutów chcących urozmaicić i poszerzyć swój warsztat pracy o nowe techniki. To również lektura doskonała dla osób, którzy myślą o zmianie pacjentów na klientów i rozpoczęciu pracy np. w branży wellness.

Książkę można kupić m.in. tutaj: https://bit.ly/3gHVntl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X