Aktualności, Bez kategorii, Informacje

Stwórzmy Fizjoterapię Przyszłości

Wiemy, że warto marzyć, a potem te marzenia zawodowe i prywatne wcielać w życie. Dziś z perspektywy ponad 5 lat obowiązywania Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty jesteśmy jeszcze bardziej pewni, że warto podejmować działania, jeśli jesteśmy przekonani o ich słuszności. Pamiętamy trudną walkę o naszą ustawę, chwile zwątpienia i w końcu radość z jej wejścia w życie. Dzięki zaangażowaniu bardzo wielu osób osiągnęliśmy sukces. To była nasza wspólna sprawa. Wszyscy mieliśmy pewność, że to początek nowego.

 

Nowe nie zawsze jest łatwe. Ostanie lata to ciężka praca. Dużo zrobiliśmy jako środowisko, jednak wciąż mamy wiele kroków do przejścia. Mamy prawo do praktyk jak inne zawody medyczne, staliśmy się opiniotwórczym środowiskiem, zdecydowanie wzrósł nasz autorytet i pozycja w systemie ochrony zdrowia. W tym roku fizjoterapeuta znalazł się po raz pierwszy w historii na liście najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia i to od razu na 34 miejscu. Zwiększyła się świadomość pacjentów, którzy coraz częściej odpowiedzialnie wybierają wizytę właśnie u fizjoterapeuty, powierzając nam swoje zdrowie, emocje i sekrety. Dziennikarze i politycy wiedzą już kim jest fizjoterapeuta. Nabywamy nowe uprawnienia, wprowadzamy standardy kształcenia, uczymy młodych fizjoterapeutów, którzy w pełni identyfikują się z zawodem i odnoszą sukcesy w pracy z pacjentami. Prowadzimy projekty naukowe i prezentujemy wyniki badań na konferencjach. Mamy wsparcie prawne od samorządu i dedykowany nam program do dokumentacji medycznej Finezjo. Rozwijamy się jako grupa zawodowa, rozwijamy się jako odpowiedzialni ludzie. Wiemy, że nie zawsze idzie za tym godne wynagrodzenia, ale to też się wkrótce zmieni.

Czasami niektórzy nas pytają, czy warto było walczyć o samorząd. Dla nas to oczywiste, że tak. Jesteśmy teraz rozpoznawalni jako fizjoterapeuci, a co najważniejsze jesteśmy postrzegani i traktowani jako przedstawiciele samodzielnego zawodu medyczny. I choć wiemy, że wiele jeszcze przed nami to nie przestajemy marzyć i wierzyć w dalszą mobilizację naszego środowiska. Razem zrobiliśmy dużą rzecz, a możemy wielką: dbać o dalszy rozwój naszego zawodu i nadawać tempo temu procesowi.

W ostatnich latach Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska podjęło wiele działań na rzecz rozwoju fizjoterapeutów w Polsce. Prace Zarządu SFP i zarządów oddziałów wspomagało wielu znakomitych kolegów, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem organizacyjnym. Teraz stoimy przed kolejnym wyzwaniem. Zbliżają się wybory, które zdecydują o tym, jak będzie działał samorząd zawodowy. Popierajmy w tych wyborach osoby, które gwarantują nam dalszy postęp i są otwarci na potrzeby środowiska. Stworzyliśmy 10 punktów, które wskazują na obszary, które będą ważne w najbliższych latach. Jesteśmy przekonani, że wspólnie stworzymy fizjoterapię przyszłości wybierając osoby, które to gwarantują. Pamiętajmy, że samorząd jest nasz. Jest wspólną wartością i powinniśmy wszyscy o niego dbać!

Znajdźcie chwilę na głosowanie, to naprawdę ważne.  

My głosujemy na rozwój!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X