Oddział Studencki

Prace nad ustawą o zawodzie

Zachęcamy do zapoznania się z treścią listu jaki Zarząd SFP otrzymał od studentów fizjoterapii z AWF Kraków, w sprawie prac nad projektem Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty:

 Kraków, 3.03. 2013

Zarząd Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska

List nawiązujący do tematu „Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty”

Piszemy do Państwa, ponieważ śledzimy na bieżąco postępy prac nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty i w związku z tym pragniemy przekazać, że popieramy Państwa stanowisko oraz doceniamy starania w kierunku ustanowienia praw adekwatnych do poziomu wykształcenia.

Jesteśmy studentami Akademii Wychowania Fizycznego, współzałożycielami koła naukowego i nie jest nam obojętna kwestia ustawy, ponieważ dotyczy ona bezpośrednio naszej oraz naszych kolegów i koleżanek przyszłości. Działamy w kołach naukowych, co sprowadza nas do szukania nowych planów działania rehabilitacyjnego, które często są podważane lub odrzucane w rozmowach z lekarzami, co wynika z braku znajomości technik i procedur, które są poparte wynikami badań naukowych. Zdarza się nam spotykać z sytuacją kiedy nasze umiejętności i zasadność naszych działań są podważane. Popieramy założenia, iż 5 letni plan studiów przygotowuje nas odpowiednio do zawodu, gdyż w tym kierunku jesteśmy prowadzeni w całym ich toku, a dodatkowo poszerzamy nasze umiejętności na wielu kursach i warsztatach. Nasze działania opierają się na indywidualnym podejściu do procesu rehabilitacji i często zachodzi potrzeba modyfikacji planu, którego fizjoterapeuci dokonują samodzielnie lub w porozumieniu z kierownikiem. Niemniej jednak jest to często zatajane w wielu placówkach, na rzecz dobra pacjenta. Wielokrotnie pokierowanie pacjenta na fizjoterapie, nie jest poparte właściwym skierowaniem i prowadzeniem jego rehabilitacji.

 

W rozmowach z prowadzącymi często słyszymy, że osobą równie kompetentną jak lekarz, lub nawet bardziej, w zakresie określenia rodzaju wysiłku, który można lub należy stosować w danym przypadku powinien być fizjoterapeuta. Oczywiście zdiagnozowanie schorzenia jest zadaniem lekarza specjalisty, ale kompetencje w zakresie zastosowania wysiłku w danym problemie zdrowotnym należą do fizjoterapeuty. Analizując sytuację prawną naszego zawodu w Polsce i zagranicą, a w szczególności w krajach Unii Europejskiej, widzimy duże różnice i konieczność uregulowania stanu prawnego zawodu fizjoterapeuty.

Mamy nadzieję że w wyniku Państwa starań, powstanie ustawa w której zostaną zawarte uprawnienia w sposób adekwatny do poziomu kształcenia na poszczególnych stopniach. Życzymy Państwu wytrwałości w dążeniach do celu, którym jest stworzenie Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty. Mamy także nadzieję, że uda się dojść do porozumienia w kwestii podziału uprawnień z Polskim Towarzystwem Fizjoterapii.

Z wyrazami szacunku

Studenci fizjoterapii

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X