Aktualności, Informacje

Wiek a potrzeby związane ze snem

Fakt, że ilość snu potrzebna do zdrowego funkcjonowania zmienia się wraz z wiekiem, nie jest zaskakujący. Zmianom ulegają także nasze preferencje wyposażenia sypialni: kanapę zamieniamy na wygodny materac do spania, zaś płaskie poduszki na ergonomiczne i antyalergiczne. Zobacz, ile snu potrzebuje każdy z nas i przekonaj się, że w każdym wieku można spać zdrowo! 

Ile snu potrzebuje dziecko, a ile dorosły?

Ile śpi niemowlę, a ile nastolatek? Czy starsza osoba faktycznie potrzebuje wielogodzinnego snu? Wystarczy dobrze obserwować swoich bliskich, aby zauważyć, że każdy członek rodziny potrzebuje innej dawki snu. Zmienia się ona wraz z wiekiem, dlatego prawidłowa długość snu powinna być odpowiednio dobierana do wieku, a nie do statystycznych 8 godzin snu na dobę. Co ciekawe, niemowlęta potrafią przespać nawet 17 godzin, zaś emeryci potrzebują aż 10 godzin snu mniej! Skąd zatem mamy wiedzieć, ile czasu śpi noworodek, a ile snu potrzebuje dorosły człowiek? Zapotrzebowanie na sen ilustruje poniższe zestawienie.

Tab. 1. Ile powinny spać dzieci w wieku szkolnym, a ile snu potrzebuje dorosły człowiek? Tabela wartości

Warto w przypadku powyższych danych nadmienić, że są to zakresy poglądowe. To, że ktoś potrzebuje spać godzinę mniej lub godzinę więcej niż przewiduje norma, wcale nie świadczy o niczym złym. Ile powinno spać dziecko ilustruje tabela, jednak zawsze warto mieć namiar na to, iż w okresie intensywnej nauki lub choroby czas ten może się znacznie wydłużyć. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku osób starszych. To właśnie ta grupa społeczna z jednej strony potrzebuje mocnego, regeneracyjnego snu niezbędnego dla ich zdrowia, zaś z drugiej strony emeryci śpią najmniej z nas wszystkich (biorąc pod uwagę nie tylko dzieci, ale także nastolatków i osoby dorosłe). Skąd to wynika?

Dlaczego starsi śpią mniej niż dzieci?

Minimalna ilość snu dla osób starszych wynosi 7-8 godzin. Często takie osoby nie są w stanie po prostu dłużej wypoczywać. Dlaczego tak się dzieje? Medycyna nie ma jednego naukowego wyjaśnienia tej sprawy, jednak istnieje kilka hipotez tłumaczących powiązanie długości snu z wiekiem.

Jedną z często wysuwanych teorii jest kwestia spadku wydzielanej melatoniny odpowiedzialnej za regulację dobowego rytmu snu. Im starszy jest organizm, tym mniej melatoniny produkuje, przez co odczuwamy zmniejszoną potrzebę nocnego wypoczynku. Czy zatem niezbędna jest suplementacja tego składnika? Nie, ponieważ w przypadku osób starszych ważna jest jakość snu, na której wpływ niewątpliwie ma dobry materac do spania oraz regularny, powtarzany w tych samych godzinach nocny odpoczynek.

Kolejnym czynnikiem, który powoduje, że emeryci śpią mniej niż nastolatkowie, jest istnienie współistniejących chorób i długotrwałych dolegliwości. U kobiet niewątpliwie do tej kategorii można zaliczyć okres menopauzy, kiedy to w wyniku zmian hormonalnych w ciele dochodzą problemy z nocnym wybudzaniem czy też uderzeniami gorąca i przegrzania zakłócające wieczorny odpoczynek. U panów długi, niczym nieprzerwany sen, często jest niemożliwy z powodu trudności z trzymaniem moczu (co często wynika z przerostu prostaty). Ponadto choroby układu kostnego, jak na przykład zapalenie stawów czy osteoporoza, sprawiają, że ciężko jest utrzymać leżącą pozycję przez całą noc.

Ile snu potrzebuje człowiek, aby być wypoczętym i wyspanym? Około 8 godzin, ale co zrobić, jeśli jest to niemożliwe z powodu skutków ubocznych zażywanych leków? Często to nie medykamenty bezpośrednio powodują zły sen, lecz wywołują niestrawność, która uniemożliwia skuteczną regenerację.

Starsi po wybudzeniu nie mogą ponownie zasnąć i zaczynają krzątać się po domu. Co ciekawe, naukowcy z University of Toronto wiążą ten stan z… ewolucją! Tak zwana „hipoteza kiepsko śpiących dziadków” opiera się na założeniu, że to nocne czuwanie osób starszych umożliwia spokojne przespanie nocy rodzicom i ich dzieciom. Wybudzeni emeryci są w stanie bez problemu zająć się najmłodszymi i zarazem najbardziej wymagającymi członkami rodziny. Jednym słowem to, że młodzi ludzie potrzebują dużo snu, a starsi niewiele, to prawdopodobnie relikt ewolucyjnej przeszłości.

Zdrowy sen w każdym wieku

Skoro wiemy już, ile spać powinno się w ciągu doby nie oznacza, że idealna liczba godzin równa się zdrowemu odpoczynkowi. Jak już zostało wspomniane, liczy się nie tylko długość i częstotliwość snu, ale także jego jakość. O ile w przypadku tego, ile śpi dwumiesięczne dziecko, a ile nastolatek, każdy organizm sam reguluje tę kwestię i nie mamy na to niemal żadnego wpływu, o tyle jakość snu zależna jest w pełni od nas samych.

Jaki to jest dobry sen? Ten bez wybudzania, przegrzewania się w nocy oraz bez uciążliwych drgań ciała, które często budzą partnera śpiącego w tym samym łóżku. Jak dobrać materac, aby zapewnić najlepsze ułożenie ciała podczas snu? Który model zniweluje także wszelkie ruchy ciała? Rozwiązaniem jest materac do snu, który posiada wyjątkowy materiał, dostępny w produktach marki TEMPUR®.

Co to w praktyce oznacza i czym różni się taki materac od klasycznego modelu sprężynowego? Tempur to niezwykły, reagujący na temperaturę materiał o wyjątkowo dużej gęstości, który podpiera i dopasowuje się do sylwetki, co pozwala zredukować nacisk na odcinki kręgosłupa, szyi oraz karku. W efekcie równomiernie rozkłada się cały ciężar ciała, dzięki czemu rano budzimy się wypoczęci i zrelaksowani.

To jednak nie wszystko – materac do snu TEMPUR® redukuje drgania, dzięki czemu nie wybudzają nas ruchy śpiącej obok nas osoby. Dodatkowo posiada sieć komórek o otwartej strukturze, co nie tylko zapewnia dobrą przepuszczalność powietrza. Dostępny w wybranych modelach pokrowiec QuickRefresh™ poprawia higienę snu, ponieważ można go bardzo łatwo odpiąć i wyprać (nadaje się do prania w pralce w temperaturze 60 stopni).

Nie ulega wątpliwości, dobry materac wymaga znacznego wydatku, jednak jest on w pełni uzasadniony, bo gwarantuje nie tylko dobry i zdrowy sen, ale także niezawodność produktu przez długie lata. Materace do spania TEMPUR® posiadają 10-letnią gwarancję na trwałość użytkowania. Skąd można mieć pewność, że to dobry wybór? Formuła Tempur powstała w latach 70. XX wieku w laboratoriach NASA – naukowcy wynaleźli materiał, który miał redukować nacisk doświadczany przez astronautów podczas startu w kosmos. Później okazało się, że może on być także wykorzystany w produkcji materaców i poduszek.

To, czy nasz sen będzie zdrowy dla naszego ciała, ma wpływ także pozycja, jaką przyjmujemy w nocy. Owszem, dobry materac do spania to gwarancja sukcesu, jednak aby w pełni móc wykorzystać jego możliwości, należy zadbać o odpowiednie podparcie głowy i szyi. W zależności od tego, czy preferujemy sen w pozycji leżącej, na boku lub też na brzuchu, w ofercie TEMPUR® znajdziemy specjalne przeznaczone do tego poduszki o różnym kształcie i stopniu twardości.

Reasumując: na to, ile człowiek powinien spać, wpływa nie tylko wiek, ale także ogólne warunki snu. Aby poprawić jego jakość i uniknąć rozmaitych przeciążeń ciała (zwłaszcza szyjnego odcinka kręgosłupa, oraz mięśni karku), warto zainwestować w dobrze dobraną poduszkę oraz materac do spania. Bez tego, niezależnie od wieku, można mieć trudności związane z nieefektywnym nocnym wypoczynkiem.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
X